Μητροπολίτες του Θρόνου στις επαρχίες των "Νέων Χωρών"

Θεσσαλονίκης κ. Άνθιμος.................................................14.07.1974

Παραμυθίας, Φιλιατών και Γηρομερίου κ. Τίτος......17.07.1974

Μηθύμνης κ. Χρυσόστομος..............................................06.05.1984

Μυτιλήνης κ. Ιάκωβος.......................................................20.11.1988

Γουμενίσσης, Αξιουπόλεως και Πολυκάστρου κ. Δημήτριος.....................................15.10.1989

Βεροίας, Ναούσης και Καμπανίας κ. Παντελεήμων...................................................29.05.1994

Διδυμοτείχου, Ορεστιάδος και Σουφλίου κ. Δαμασκηνός...........................................27.01.1995

Δρυινουπόλεως, Πωγωνιανής και Κονίτσης κ. Ανδρέας............................................. 28.01.1995

Ξάνθης κ. Παντελεήμων....................................................29.01.1995

Σάμου και Ικαρίας κ. Ευσέβιος.......................................22.07.1995

+ Καστορίας κ. Σεραφείμ.....................................................κοίμηση 29.12.2020

Φλωρίνης, Πρεσπών και Εορδαίας κ. Θεόκλητος.........................................................23.01.2000

Κασσανδρείας κ. Νικόδημος..........................................13.01.2001

Σερρών και Νιγρίτης κ. Θεολόγος..................................14.10.2001

Σιδηροκάστρου κ. Μακάριος..........................................16.12.2001

Εδέσσης και Πέλλης κ. Ιωήλ...........................................15.10.2002

Ζιχνών και Νευροκοπίου κ. Ιερόθεος............................17.05.2003

Ελευθερουπόλεως κ. Χρυσόστομος................................28.04.2004

Σερβίων και Κοζάνης κ. Παύλος.....................................29.04.2004

Αλεξανδρουπόλεως κ. Άνθιμος.......................................09.10.2004

Νεαπόλεως και Σταυρουπόλεως κ. Βαρνάβας...........10.10.2004

Δράμας κ. Παύλος................................................................09.10.2005

Πολυανής και Κιλκισίου κ. Εμμανουήλ.......................17.10.2009

Χίου κ. Μάρκος......................................................................08.10.2011

Νικοπόλεως και Πρεβέζης κ.  Χρυσόστομος...............06.10.2012

Ιερισσού, Αγίου Όρους και Αρδαμερίου κ. Θεόκλητος..........................................................07.10.2012

Μαρωνείας και Κομοτηνής κ. Παντελεήμων.............24.02.2013

Κίτρους κ. Γεώργιος.............................................................01.03.2014

Ιωαννίνων κ. Μάξιμος.......................................................28.06.2014

Ελασσώνος κ. Χαρίτων......................................................29.06.2014

Γρεβενών κ. Δαυίδ................................................................12.10.2014

Νέας Κρήνης και Καλαμαριάς κ. Ιουστίνος...............01.06.2015

Φιλίππων, Νεαπόλεως και Θάσου κ. Στέφανος.........08.10.2017

Σισανίου και Σιατίστης κ. Αθανάσιος...........................23.03.2019

Λήμνου και Αγίου Ευστρατίου κ.Ιερόθεος..................14.10.2019

 

Να σημειωθεί ότι, οι ποιμαίνοντες Επαρχίες του Θρόνου στις λεγόμενες “Νέες Χώρες” διοικητικώς έχουν την αναφορά τους στην Αγιωτάτη Εκκλησία της Ελλάδος.