Μητροπολίτες / Αρχιεπίσκοποι του Θρόνου

Γέρων Νικομηδείας κ. Ιωακείμ.....................................23.09.1973

Γέρων Χαλκηδόνος κ.Εμμανουήλ.................................11.11.1996

Γέρων Δέρκων κ. Απόστολος........................................26.11.1995

Γέρων Περγάμου κ. Ιωάννης........................................22.06.1986

Γέρων Πριγκηποννήσων κ. Δημήτριος.........................04.11.1990

Βρυούλων κ. Παντελεήμων...........................................01.01.1971

Αγκύρας κ. Ιερεμίας.......................................................31.01.1971

Γερμανίας κ. Αυγουστίνος............................................. 26.03.1972

Καναδά κ. Σωτήριος........................................................27.01.1974

Δέρβης κ. Ιεζεκιήλ...........................................................20.03.1977

Mετρών και Αθύρων κ. Δημήτριος.................................09.11.1980

Βοστώνης κ. Μεθόδιος....................................................18.07.1982

Μεξικού κ. Αθηναγόρας..................................................22.08.1982

Καρπάθου και Κάσου κ. Αμβρόσιος................................16.06.1983

Μοσχονησίων κ. Κύριλλος...............................................27.10.1985

Μιλήτου κ. Απόστολος......................................................03.11.1985

Ανέων κ. Μακάριος...........................................................03.11.1985

Ντένβερ κ. Ησαίας............................................................25.05.1986

Ατλάντας κ. Αλέξιος...........................................................17.05.1987

Προικοννήσου κ. Ιωσήφ...................................................03.12.1989

Λάμπης, Συβρίτου και Σφακίων κ. Ειρηναίος............14.02.1990

Φιλαδελφείας κ. Μελίτων.................................................28.10.1990

Σεβαστείας κ. Σεραφείμ......................................................31.03.1991

Μυριοφύτου και Περιστάσεως κ. Ειρηναίος...............21.11.1995

Μύρων κ. Χρυσόστομος.....................................................25.11.1995

Θυατείρων και Μεγάλης Βρεταννίας κ. Νικήτας........14.12.1996

Κολωνείας κ. Αθανάσιος ..............................................12.04.1997

Ντητρόιτ κ. Νικόλαος.........................................................03.04.1999

Λαοδικείας κ. Θεοδώρητος...............................................18.03.2000

Ικονίου κ. Θεόληπτος.........................................................10.09.2000

Γορτύνης και Αρκαδίας κ. Μακάριος............................08.10.2000

Ειρηνουπόλεως κ. Νίκανδρος..........................................25.02.2001

Ροδοπόλεως κ. Ταράσιος...................................................03.06.2001

Αρκαλοχωρίου, Καστελλίου και Βιάνου κ. Ανδρέας...............03.11.2001

Πιττσβούργου κ. Σάββας....................................................02.02.2002

Αγίου Φραγκίσκου κ. Γεράσιμος...........................................09.02.2002

Σάρδεων κ. Ευάγγελος...............................................10.05.2003

Βελγίου κ.  Αθηναγόρας.....................................................22.06.2003

Ρόδου κ. Κύριλλος................................................................25.04.2004

Λέρου, Καλύμνου και Αστυπαλαίας κ. Παΐσιος...............21.05.2005

Κρήτης κ. Ευγένιος......................28.05.2005

Γάνου και Χώρας κ. Αμφιλόχιος.....................................09.07.2005

Κισάμου και Σελίνου κ. Αμφιλόχιος..............................08.10.2005

Κορέας κ. Αμβρόσιος...........................................................05.02.2006

Κυδωνίας και Αποκορώνου κ. Δαμασκηνός...............18.11.2006

Ιταλίας κ. Πολύκαρπος................06.05.2007

Χόνγκ Κόνγκ κ. Νεκτάριος................................................20.01.2008

Κρήνης κ. Κύριλλος.............................................................24.02.2008

Κώου και Νισύρου κ. Ναθαναήλ....................................08.03.2009

Καλλιουπόλεως και Μαδύτου κ. Στέφανος.................13.03.2011

Αμερικής κ. Ελπιδοφόρος.................................................20.03.2011

Σιγκαπούρης κ. Κωνσταντίνος.......................................21.11.2011

Αυστρίας κ. Αρσένιος..........................................................30.11.2011

Μπουένος Άιρες κ. Ιωσήφ.................................................19.08.2012

Κυδωνιών κ.  Αθηναγόρας................................................18.11.2012

Σουηδίας και πάσης Σκανδιναυίας κ. Κλεόπας.........21.05.2014

Σηλυβρίας κ. Μάξιμος........................................................27.07.2014

Αδριανουπόλεως κ. Αμφιλόχιος......................................18.10.2014

Αυστραλίας κ. Μακάριος..................................................16.05.2015

Πέτρας και Χερρονήσου κ. Γεράσιμος...........................19.12.2015

Σμύρνης κ. Βαρθολομαίος................................................11.09.2016

Ίμβρου και Τενέδου κ. Κύριλλος....................................25.09.2016

Ιεραπύτνης και Σητείας κ. Κύριλλος.............................17.10.2016

Σύμης κ. Χρυσόστομος.......................................................11.02.2018

Σικάγου κ. Ναθαναήλ.........................................................17.03.2018

Νέας Ζηλανδίας κ. Μύρων................................................11.07.2018

Ελβετίας κ. Μάξιμος……………………………………............22.07.2018

Ρεθύμνης και Αυλοποτάμου κ. Πρόδρομος ......... 16.10.2019

Ισπανίας και Πορτογαλίας κ. Βησσαρίων ..........................25.1.2021

Σαράντα Εκκλησιών κ. Ανδρέας ....................... 21.03.2021

Προύσης κ. Ιωακείμ ........................... 25.03.2021

Γαλλίας κ. Δημήτριος ....................... 25.07.2021