† В А Р Т О Л О М Е Й
ПО МИЛОСТ БОЖИЯ АРХИЕПИСКОП НА
КОНСТАНТИНОПОЛ – НОВИЯ РИМ
И ВСЕЛЕНСКИ ПАТРИАРХ
ДО ИЗПЪЛНЕНИЕТО НА ЦЪРКВАТА:
БЛАГОДАТТА, МИРЪТ И МИЛОСТТА
НА ВЪЗКРЪСНАЛИЯ В СЛАВА ХРИСТОС ДА СА ВСИЧКИ ВАС
* * *
Изминали дългия път на подвижническите трудове на Светата и Велика Четиридесетница и преживели в съкрушение свещените Страсти Христови, сега облени в безкрайната светлина на светлоносното Негово Възкресение ние възпяваме и прославяме свръхнебесното Му име, гръмко възгласяйки обрадващото света: „Христос Воскресе!“.
Възкресението е сърцевината на православната вяра, благочестие, култура и надежда. Животът на Църквата, по своето богочовешко тайноведно и богослужебно, духовно, нравствено и пастирско изражение и по своето добро свидетелство за дошлата благодат в Христа и очакваното „общо възкресение“, въплъщава и отразява съкрушаването властта на смъртта посредством Кръста и Възкресението на нашия Спасител и освобождението на човека от „чуждото робство“. Възкресението бива засвидетелствано от Светците и Мъчениците на вярата, от догматите, нравствеността, каноничната структура и богослужението на Църквата, от свещените храмове, манастирите и поклонническите места, от боговдъхновената ревност на освещения клир и безусловното посвещение чрез монашество в Христа на притежание и битие, от православното мислене на верните и есхатологическата устременост на цялостния им начин на живот.
Празникът Пасха за православните християни не е някакво временно бягство от светската реалност или нейно противопоставяне, а е триумф на непоколебимата вяра, че сразилият смъртта чрез Своята смърт Изкупител на адамовия род е Господар на времената, че е вечният „бидещ с нас“ и „заради нас“ Бог на любовта. Пасхата е живото убеждение, че Христос е освободителната Истина, основата, същинската ценност и цел на нашия живот. „Без Мене не можете да вършите нищо“ (Йоан. 8:35). Нищо в този свят, „скръб ли, притеснение ли, или гонение, глад ли, или голотия, опасност ли, или меч“ (Рим. 8:35) не може да разлъчи верните от любовта Христова. Това непоколебимо убеждение вдъхновява и укрепява нашата съзидателност и воля да сме в света „Божии съработници“ (1Кор. 3:9). Дава сигурността, че пред възникващите непреодолими пречки и безизходици, там където по човешки няма решение, винаги съществува надежда и възможност: „Всичко мога чрез Иисуса Христа, Който ме укрепява“ (Филип. 4:13). В Христа Възкръсналия знаем, че злото, във всичките му форми, няма последната дума в хода на човечеството.
Изпълнени с благодарност и радост за дарената от Господа на славата чест и най-висша ценност на човека, ние скърбим пред вида на многоглавия змей на насилието, на социалното безправие и потъпкването на човешките права в нашето съвремие. Днес „тържеството на възкресенската проповед“ и „Христос Воскресе“ проехтява с гърмежа на оръжия, с бедствения вик на невинните жертви на военно насилие и на бежанците, сред които има безбройни невинни деца. Ние лично се запознахме с тези проблеми, по време на неотдавнашното ни посещение в Полша, където по-голямата част от бежанците от Украйна е намерила убежище. Състрадаме с благочестивия и храбър украински народ, който понесе тежък кръст, молим се и полагаме усилия за мир и справедливост и на тези, на които те липсват. Немислимо е ние, християните, да мълчим пред катастрофалния упадък на човешкото достойнство. Защото редом с жертвите на въоръжените конфликти „големият губещ“ от войните е цялото човечество, което през своята дълга история не успява да премахне войната. Войната не само че не разрешава проблемите, но и създава нови и то по-сложни. Сее разделение и омраза, разширява още повече пропастта между народите. Ние твърдо вярваме, че човечеството може да живее без войни и насилие.
Църквата Христова по своята природа действа в света като фактор на мира. Тя не само се моли за „мир свише“ и за „мир на целия свят“, но и подчертава значението на човешките усилия за установяването му в света. Свойствено за християнина е преди всичко да е миротворец. Христос облажава миротворците, чиято борбата е осезаемо Божие присъствие в света, отобразяващо мира, „който надвишава всеки ум“ (Филип. 4:7), на „новото творение“ в благословеното Царство на Отца и на Сина и на Светя Дух. Нашата Църква, както показателно се подчертава в текста на Вселенската патриаршия под надслов „За живота в света. Социалната нравственост на Православната църква“, „почита мъчениците, които са жертвали живота си за мира, като свидетелстващи за силата на любовта, за обаянието на творението в неговата начална и крайна форма и за идеала на човешкото поведение, както той е показан от Христос по време на земното Му служение“ (§ 44).
Пасхата Христова е панигирът на свободата, радостта и мира. Като възпоменаваме с благочестни мисли Възкресението на Христос и в него преживяваме собственото си съ-възкресение, прекланяйки се с вяра пред великото тайнство на Божието Домостроителство и вземайки участие в „общия на всички ни панигир“, ние, от винаги кръстовъзкресната света катедра на Константинополската църква, отправяме до всички вас, честнейши братя и възлюбени чеда, нашия сърдечен пасхален поздрав, призовавайки над вас благодатта и милостта на умъртвилия ада и дарилия ни вечен живот Христос Бог на всичко в света.
Фенер, Света Пасха, 2022 г.
† Константинополският
горещ към Христа Възкръсналия
молител за всички вас.