
+ В А Р Т О Л О М Е Ј
ПО МИЛОСТИ БОЖИЈОЈ
АРХИЈЕПИСКОП КОНСТАНТИНОПОЉА – НОВИ РИМ
И ВАСЕЉЕНСКИ ПАТРИЈАРХ
ДО СВУ ПУНОЋУ ЦРКВЕ,
ДА БУДЕ МИЛОСТ И МИР
ОД НАШЕГ СПАСИТЕЉА И ГОСПОДА ИСУСА ХРИСТА,
А ОД НАС МОЛИТВЕ, БЛАГОСЛОВИ И ОПРОШТАЈ
* * *
Часна браћо Јерарси и благословена чеда у Господу,
Поново улазимо, по благовољењу и благодати добродарног Бога, у Свету и Велику Четрдесетницу — благословени период поста и покајања, духовне будности и сапутовања са Господом, Који иде ка добровољном страдању, да бисмо могли стићи да се поклонимо Његовом светлозарном Васкрсењу и удостојимо се кроз њега нашег „преласка” са земаљског на „оно што око не виде и ухо не чу, и што у срце човечије не дође” (1. Кор. 2, 9).
У древној Цркви, Света и Велика Четрдесетница била је време припреме оглашених за Свето Крштење, које се савршавало за време Божанствене Литургије Васкрса. Ова веза са Светим Крштењем сачувана је и кроз схватање и доживљај Велике Четрдесетнице као посебног периода покајања, који се описује као „обнова крштења” и „друго крштење”, као „завет са Богом за други живот” — то јест, као оживљавање дарова Светог Крштења и обећање Богу за почетак новог животног пута. Богослужења и химнографија овог периода повезују тај духовни подвиг верних са ишчекивањем Пасхе Господње, кроз коју четрдесетодневни пост задобија миомирис пасхалне радости.
Света и Велика Четрдесетница јесте прилика за созерцање дубине и богатства наше вере као „личног сусрета са Христом.” С правом се наглашава да је хришћанство „у највећој мери лично,” али то не значи да је „индивидуалистичко.” Верни „сусрећу, препознају и љубе Јединог и Истог Христа,” Који је „први и једини показао истинског и савршеног човека” (Св. Николај Кавасила). Он све позива на спасење, и свакога човека понаособ, тако да одговор сваког појединца, увек „укорењен у заједничкој вери,” истовремено буде „непоновљиво јединствен.”
Сећамо се узвишених речи Светог Апостола Павла: „Ја више не живим, него Христос живи у мени. А што сад живим у телу, живим вером у Сина Божијега, Који ме је заволео и Себе предао за мене” (Гал. 2, 20). Овде речи „у мени,” „ме” и „за мене” не стоје насупрот речима „у нама,” „нас” и „за нас” које се односе на наше „заједничко спасење.” Апостол слободе, дубоко благодарно за небеске дарове своје духовне обнове у Христу, „присваја за себе оно што је заједничко,” као да се предвечни Логос Божији оваплотио, био распет и васкрсао из мртвих „лично за њега.”
Доживљај наше вере је „јединствен” и „дубоко личан” као слобода дарована од Христа, али је уједно и „суштински црквен”, искуство „заједничке слободе”. Та најистинитија слобода у Христу изражава се као љубав и делатна подршка ближњему, како је описано у причи о „Добром Самарјанину” (Лк. 10, 30–37) и у одељку о Страшном суду (Мт. 25, 31–46), али и као поштовање и брига за сву твар и евхаристијски однос према њој. Слобода у Христу има лични и целовити карактер, који се нарочито открива за време Свете и Велике Четрдесетнице у начину разумевања подвижништва и поста.
Хришћанска слобода, као егзистенцијална аутентичност и пуноћа, не познаје суморно подвижништво, нити живот без благодати и радости — „као да Христос никада није дошао.” Исто тако, пост није само „уздржање од јела”, већ и „удаљавање од греха”, борба против самољубља, љубавни излазак из себе према ближњем у потреби, „сагоревање срца за целу творевину.” Целовитост духовности храни се искуством Велике Четрдесетнице као пута ка Пасхи и као предукуса „славне слободе деце Божије” (Рим. 8, 21).
Молећи Господа нашег Спаситеља Исуса Христа да нас све удостоји да пут Свете и Велике Четрдесетнице пређемо у подвигу, покајању, праштању, молитви и богодарованој слободи, завршавамо речима нашег духовног оца, блаженопочившег митрополита Халкидонског Мелитона, које је изговорио на Божанственој Литургији у Недељу праштања 1970. године, у митрополитском храму у Атини: „Улазимо у Свету Четрдесетницу, а на њеном крају нас очекује виђење, чудо и доживљај Васкрсења — најузвишеније искуство Православне Цркве. Пођимо ка том виђењу и доживљају, не као они који нису опростили или којима није опроштено, не само са постом од меса и уља, не у лицемерју, већ у божанској слободи, у духу и истини, у духу истине, у истини духа.”
Света и Велика Четрдесетница 2025
† Константинопољски
огњени мотивеник пред Богом за све вас
_______
photo: Nikos Papachristou